• Huvudsponsorer

Onsdag Ons 6 Mars Mar
Fredag Fre 8 Mars Mar
Tisdag Tis 12 Mars Mar
Torsdag Tor 14 Mars Mar
Lördag Lör 16 Mars Mar
Måndag Mån 18 Mars Mar
Onsdag Ons 20 Mars Mar
Fredag Fre 22 Mars Mar
Söndag Sön 24 Mars Mar
Torsdag Tor 28 Mars Mar
Lördag Lör 30 Mars Mar
Måndag Mån 1 April Apr
Onsdag Ons 3 April Apr
Fredag Fre 5 April Apr
Fredag Fre 13 September Sep
Lördag Lör 14 September Sep
Tisdag Tis 17 September Sep
Torsdag Tor 19 September Sep
Fredag Fre 20 September Sep
Lördag Lör 21 September Sep
Tisdag Tis 24 September Sep
Lördag Lör 28 September Sep
Söndag Sön 29 September Sep
Torsdag Tor 3 Oktober Okt
Fredag Fre 4 Oktober Okt
Lördag Lör 5 Oktober Okt

Landskamp i Tegera Arena

28 juni 2019 15:20
Tre Kronor

Höstens firande av föreningens 100-årsjubileum får ytterligare en smakfull krydda då det spelas en landskamp ingående i Euro Hockey Tour i Tegera Arena då Tre Kronor möter Tjeckien torsdagen den 7 november 2019.


Sedan tidigare står det klart att föreningens 100-åriga historia kommer att firas stort, inte minst med tanke på 100-årsmatchen den 24 augusti, 100-årsfesten den 26 oktober och arrangemanget av TV-pucken i månadsskiftet oktober-november. Nu är det även klart att Tre Kronor kommer på besök i Tegera Arena då man tar sig an Tjeckien på dalamark den 7 november.

Leksands IFs VD, Andreas Hedbom, ser fram emot en innehållsrik höst och vinter, och är stolt över att även få arrangera en landskamp i arenan.
-Det är väldigt hedrande för oss att få en landskamp i Tegera Arena i samband med att Leksands IF fyller 100 år. Vi vill visa upp det bästa av Leksand och vår fina arena, och att få göra det vid en landskamp med svensk ishockeys flaggskepp Tre Kronor är väldigt stort för oss, säger Andreas Hedbom.

Mer information om kringarrangemang och biljettsläpp presenteras under sommaren.