Patrik Norén tillbaka på isen

Publicerad:

herrlaget

Leksandsbacken Patrik Norén gör idag sin första isträning efter den operation han genomgick för två veckor sedan. Halsmandlarna har tagits bort och det var en träningssugen Norén som knöt på sig skridskorna igen.

-Idag kör jag med gul tröja vilket betyder att jag inte ska delta i närkampsspelet, för övrigt går jag för fullt, säger Patrik till leksandsif.se

Hur har det varit att stå vid sidan av så här länge?

-Det har varit jobbigt och frustrerande. Att inte kunna vara med och hjälpa till när det betytt som mest. Man förstår hur nervöst det måste vara att leva som supporter. Det är en otrolig skillnad att sitta och titta mot hur det är att vara med på isen.

Hur har konvalescensen påverkat kroppen och hur långt tror du att du har kvar till full matchform igen?

-Till att börja med fick jag inte göra något mer ansträngande än lätta promenader under två veckor. Det här uppehållet kommer rätt lägligt så jag har en hel vecka på mig att komma ikapp. Sen får man se hur fort det går att göra det men förhoppningsvis har jag inte tappat så mycket.

Vad säger du om din säsong fram till operationen?

-Personligen tycker jag att det har fungerat bra. Jag har fått stort förtroende och mycket speltid vilket jag försökt förvalta på bästa sätt och hjälpa laget så mycket det gått, avslutar Norén innan det är dags att ta på sig hjälmen och ge sig ut på isen för första gången på två veckor.

Emil Nilsen