Börja spela hockey i Leksands IF!

Publicerad: 2022-09-08
TKH
Är ditt barn intresserat av att börja spela hockey? I Tre Kronors Hockeyskola får barnen lära sig hockeyns grunder under lekfulla former, och alla kan vara med - oavsett om man är nybörjare, eller om man redan har lärt sig att åka lite grann.

Tre Kronors Hockeyskola (TKH) är Svenska Ishockeyförbundets verksamhet för de minsta barnen. Tre Kronors Hockeyskola går ut på att under lekfulla former lära barn att fungera tillsammans, samt att på samma gång lära dem ishockeyns grunder - skridskoåkning, klubbteknik och känsla för spelet.

Vi startar upp TKH-säsongen lördagen den 1 oktober och träffas därefter på onsdagar och lördagar säsongen ut. Verksamheten bedrivs i Tegera Arena och Clas Ohlson Foundation Arena, och på schemat står enkla övningar och smålagsspel - men framförallt glädje och gemenskap!

Tre Kronors Hockeyskola bedrivs i de tre yngsta årskullarna, 2015, 2016 och 2017, och glädjande nog nu även i en ren flickgrupp. Vi välkomnar alla, oavsett bakgrund, kön eller skridskokunskap.
Som förälder får man mer än gärna engagera sig som ledare redan från start. Vid intresse, ange detta i anmälan.

Utrustning

Godkänd hockeyhjälm med galler, godkänt halsskydd, klubba och skridskor är obligatoriskt för alla deltagare.
Givetvis är det även bra om man har benskydd, armbågsskydd, skulderskydd och hockeybyxor.

Avgift

Träningsavgiften för Tre Kronors Hockeyskola säsongen 2022/2023 är 175 kr (medlemsavgift, ingen deltagaravgift).

Mer information

För mer information kontakta ungdomsansvarige Jan-Erik Modigs på 0247-644 22 eller [email protected], alternativt föreningskoordinator Maria Gidlöf på 0247-644 09 eller [email protected]

ANMÄL DIG HÄR

Hjärtligt välkommen till Leksands IF och Tre Kronors Hockeyskola!

Leksands IF
Stjärnlaget