• Huvudsponsorer

Klar för match: Mattias Ritola

20 augusti 2019 20:30
100-årsmatchen

100-årsmatchen den 24 augusti närmar sig med stormsteg, och Leksands IF kan i dag stolt presentera den sista spelaren in i laguppställningen bland de som kommer att delta i den omtalade 100-årsmatchen:
Mattias Ritola


Som en del av föreningens 100-årsfirande kommer en oförglömlig match mellan två mixade LIF-lag att spelas i Tegera Arena den 24 augusti.
Blåvita legendarer och stjärnor från 70-talet och framåt kommer att mixas med några av spelarna från dagens Leksand, såväl herr som dam, och vi kan nu stolt presentera artisten med fantastisk teknik och en välfylld meritlista -Mattias Ritola.

Mattias Ritola kommer ursprungligen från Borlänge, och debuterade i moderklubben Borlänge HFs a-lag redan som 15-åring. När det blev dags att påbörja studierna på gymnasiet föll valet på hockeyutbildningen i Frölunda HC. Under sin andra säsong som junior återvände dock Ritola till Dalarna för spel i Leksands IF. Redan säsongen efter debuterade han i representationslaget när han gjorde 38 matcher i laget som då var nykomlingar i dåvarande Elitserien. Säsongen efter debuten blev en brokig tid för Ritola som, förutom spel i Leksand, även innehöll spel i IFK Arboga och Borlänge HF. Inför säsongen 2007/2008 valde Mattias Ritola istället att pröva sina vingar i Nordamerika och Detroit Red Wings som han draftades av 2005. Det kom att bli drygt fyra säsonger på andra sidan Atlanten för Ritola, som hann göra 45 NHL-matcher och 240 AHL-matcher, innan han återvände till Sverige för spel i MODO Hockey. Efter tre och en halv säsong i Ångermanland återvände Ritola till Leksands IF under säsongen 2014/2015 där han kom att bli en av lagets mest tongivande forwards. Efter att Leksand inte lyckats att hålla sig kvar i SHL gick Mattias Ritola istället vidare till Skellefteå AIK inför säsongen 2015/2016 där han stod för en mycket framgångsrik säsong, och dessutom belönades med en plats i det svenska VM-laget under våren. Säsongen därefter inleddes för Ritolas del i schweiziska HC Fribourg-Gottéron, men innan transferfönstret stängde återvände han sedermera till Leksands IF på nytt. I Leksands IF har Mattias Ritola sedan dess blivit kvar, och han var under den senaste våren en del i det lag som tog föreningens herrlag tillbaka till SHL.

På landslagsnivå har Mattias Ritola, förutom spel i senior-VM 2016, även representerat Sverige i samtliga juniornivåer från U16 till J20. På meritlistan finns dessutom spel i J18-VM där Sverige tog guld, samt en VM-turnering på J20-nivå.

Klara spelare, 100-årsmatchen:
#1 Göran Högosta
#1 Jonas Levén
#2 Tomas Jonsson
#4 Kari Eloranta
#6 Ulf Weinstock
#6 Thommy Abrahamsson
#7 Emma Lind
#8 Magnus "Sigge" Svensson
#9 Jacob de la Rose
#9 Per-Erik Eklund
#9 Ove Pettersson
#10 Anders "Masken" Carlsson
#11 Hanna Lindqvist
#11 Cecilia Östberg
#12 Roland Eriksson
#12 Mats Åhlberg
#13 Jens Nielsen
#13 Jon Knuts
#13 Per-Olov Brasar
#14 Sofia Engström
#14 Örjan Lindmark
#15 Dan Söderström
#15 Robert Burakovsky
#15 Jan Huokko
#16 Filip Forsberg
#16 Niklas Eriksson
#16 Ivan Hansen
#17 Mikael "Challe" Karlberg
#17 Jesper Ollas
#18 Jonas Bergqvist
#19 Per-Olof Carlsson
#20 Hans Jax
#20 Tomas Nord
#21 Dan Labraaten
#21 Mattias Ritola
#22 Nils-Olof "Djura" Olsson
#22 Ulf Skoglund
#23 Niklas Persson
#25 Olow Sundström
#25 Per-Ragnar Bergkvist
#26 Cenneth Söderlund
#27 Thomas Forslund
#32 Jens Bergenström
#33 Jarmo Mäkitalo
#55 Hans Lodin
#100 Elin Lundberg
#100 Martin Karlsson

BILJETTER
Priset per biljett (oavsett sitt- eller ståplats) är 219 kronor. Barn upp till 6 går in gratis om de sitter i vuxens knä. På ståplatssektionerna kan du som är mellan 7-17 år köpa en ungdomsbiljett för 119 kr.
Tänk på att det blir blåvita anfall åt båda håll i denna match. Garanterad LIF-seger med andra ord!
Boka din biljett här!

PROGRAM FÖR DAGEN
-Spelarpresentationer för herr- samt damlag inför säsongen 2019/2020
-Skills Competition
-Legendarintervjuer
-Signerade souvenirer till försäljning
-Aktiviteter både i och utanför arenan
Och en hel del annat!
Ett mer detaljerat schema presenteras närmare evenemanget.

Arenan öppnar klockan 13:00 - Evenemangsstart klockan 17:00

Ingår i säsongskortet

OBS! För dig som förlängde ditt säsongskort (sittplats) senast den 8 mars, eller din ståplats senast den 5 april, ingår 100-årsmatchen.