I morgon, lördag, flyger Leksand till Skellefteå för att möta tabelltrean på bortais.
Med på resan finns bland andra Jon Knuts och Eric Himelfarb.
- Eric har tränat med juniorerna under en tid nu och är fortfarande vår spelare. På grund av skadeläget i A-truppen kommer han tillfälligt att plockas tillbaka in i A-laget, berättar sportchefen Tommy Salo.
Den kanadensiske forwarden Eric Himelfarb tränade med A-laget under fredagen och är nu redo för en ”comeback” i A-laget.
- Starkt av honom att ställa upp. Eric har visat en oerhört professionell inställning och vill verkligen vara med och bidra och hjälpa till när läget är som det är, säger Leksandstränaren Andreas Appelgren.
Knuts är matchklar
Under lördagsmatchen i Skellefteå kommer även hemvändaren Jon Knuts att göra säsongsdebut i Leksandströjan.
- Han har gått för fullt nu på träningen och kommer nog att göra några byten, berättar Appelgren.
Dessutom är backen Daniel Josefsson tillbaka efter sjukdom, och junioren Oskar Lang får fortsatt förtroende i A-laget.
Lang åker med J20 till Örnsköldsvik i dag och styr sedan vidare mot Skellefteå under lördagen.