Bröderna Bibic klara för två år

27 februari 2013 11:06

Leksands IF har idag skrivit tvåårskontrakt med bröderna Alen och Almen Bibic. Alen debuterade i a-laget under säsongen 10/11 och har sedan dess gjort över hundra matcher i hockeyallsvenskans. Lillebror Almen har gått hela vägen genom föreningens juniorverksamhet och har under den här säsongen tränat med a-laget vid ett flertal tillfällen.


Leksands IF har idag skrivit tvåårskontrakt med bröderna Alen och Almen Bibic. Alen debuterade i a-laget under säsongen 10/11 och har sedan dess gjort över hundra matcher i hockeyallsvenskans. Lillebror Almen har gått hela vägen genom föreningens juniorverksamhet och har under den här säsongen tränat med a-laget vid ett flertal tillfällen.

– Bröderna Bibic är två hårt jobbande backar som är jobbiga att möta. De har Leksands IF som moderklubb och blöder blåvitt. Två killar som smäller på, är riktigt jobbiga att möta och inte är rädda för någon avsett vilket namn det står på ryggen. De utvecklas hela tiden och blir bättre och bättre.

Almen, alltså lillebror, är 19 år. Har du tänkt honom som en ren a-lagsspelare eller en som får matcha även i J20?
- Det är helt upp till honom själv. Han har haft lite otur med skador tidigare säsonger men har fått vara hel i år och då tagit stora steg framåt i sin utveckling. Han är lik storebror, minst lika tuff men bättre på skridskorna. Jag skulle inte vilja möta det här backparet ute på isen, avslutar Salo.

Alen Bibic kommenterar sin förlängning så här:
- Det känns riktigt kul att förlänga. Chansen att få spela i elitserien med LIF och dessutom att få göra det med sin bror.

Hur skulle du beskriva lillebror?
- Han spelar riktigt tufft och gillar verkligen att köra över folk. Vi är rätt så lika i defensivjobbet.

Almen Bibic beskriver sig själv så här:
- Jag spelar ganska tufft och försöker få till några rejäla tacklingar per match för att verkligen göra avtryck i matchbilden. Jag är nog lite mer explosiv på skridskorna än vad storebror är, annars är vi rätt så lika i spelstilen. Styrkan ligger helt klart i defensiven, avslutar lillebror Bibic.