Rönnberg inför matchen mot Luleå

Publicerad: 2013-11-23

Leksand krigar till sig poäng efter poäng i årets SHL. Just nu ligger laget på fjärdeplats efter Skellefteå och Frölunda. I torsdags tog man dessutom en mycket fin skalp då just Skellefteå besegrades på bortaplan med 2-1. Målskyttar för Leksand: Patrik Hersley och Jens Bergenström.

Ny match väntar redan ikväll då Luleå kommer på besök i Tegera Arena. Inför matchen fick leksandsif.se en pratstund med stabile backen, Joonas Rönnberg.

Vinst 2-1 mot Skellefteå, hur låter din sammanfattning av matchen?
- Jag tycker att vi gjorde en riktigt bra laginsats samtidigt som vi var tajta i mittzonen vilket gjorde att Skellefteå inte fick någon kraft i sitt spel. Dom skapade lite lägen i powerplay i början, men annars tycker jag att vi gör en riktigt bra match.

Är det taktiskt en perfekt genomförd match?
- Nej, jag kan inte säga att den är perfekt, men man måste säga det är en bra match från vår sida. Vi pratade mycket före matchen om vad vi skulle göra. När vi sedan kom ut på isen gjorde vi nästan allt det vi kommit överens om innan matchen.

Leksand valde att efter matchen sätta sig på ett flyg hem till Dalarna eftersom det är oerhört tajt med tid mellan matcherna och när det är så är resorna med buss långa sträckor inte är den optimala uppladdningen inför nästa match.
- Vi flög hem ganska snabbt efter matchen. Det är ganska skönt att få sova i sin egen säng och vara hemma ett tag.

Joonas Rönnberg kom till Leksand inför säsongen 2011/12. Så här långt har han spelat 125 matcher i Leksand och svarat för 8 poäng. Anledningen att Rönnberg hamnade i Leksand är givetvis att Tommy Salo, med fingertoppskänsla, plockade honom från till klubben från Oskarshamn.
- Tommy hade varit i Oskarshamn då jag var där. Det var även han som tog mig dit den säsongen. Jag spelade där under ett år och i slutet av den säsongen fick jag några samtal från den agent som jag anlitade vid den tiden. Agenten sa att Tommy ville ha mig till Leksand också. Han visste vilken sorts spelare jag är han visade verkligen att Leksand ville ha mig här vilket var bra för mig.

Hur hamnade du i Oskarshamn 2010?
- Det var min agent som ordnade det. Året innan hade man i Finland ändrat om så att det bara kunde vara 18 spelare med i varje match varav sex backar. Det kan vara den anledningen som jag inte fick något nytt kontrakt i Finland.
- Jag är lycklig över att få chansen att spela i Oskarshamn och sedan då vidare här i Leksand.

Redan i Oskarshamn var Joonas Rönnberg lagkamrat Med Johan Ryno som idag leder Leksands poängliga med 6 mål och 15 assists på 24 matcher.
- Han var en riktigt bra lirare redan då. Vi spelade i samma femma där jag var ganska defensiv redan på den tiden. Ryno gjorde mycket poäng och han spelade i en kedja med Nicklas Jadeland och Lukas Eriksson. Det fungerade bra och nu efter det har vi spelat under fyra år i samma lag.
- Vi känner varandra ganska vid sidan av isen också även om vi inte håller ihop så jättetajt, men det funkar bra mellan oss.

I kväll möter alltså Leksand Luleå. I det senaste mötet lagen emellan vann Luleå med 1-0 efter straffar.
- Mina minnen från förra matchen är att Luleå är ett hårt jobbande lag och som framförallt spelade för laget. Man kanske inte är så offensiva, men man har många individuellt skickliga spelare, Linus Klasen, Niklas Olausson och flera ytterligare.
- Vi måste göra en bra insats igen, åka mycket skridskor och spela ett väldigt disciplinerat spel.

Hur är det att spela mot ligans poängligaledare, teknikern Linus Klasen?
- Det är svårt eftersom han alltid är väldigt skicklig med pucken. Han kanske inte är så snabb, men han hittar nästan alltid bra passningar fram till sina kompisar. Det bästa är att man ligger nära Klasen och inte ge honom något utrymme.

I Luleå finns även Per Ledin som under åren inte bara gjort sig känd som en skicklig spelare utan även en som en spelare som ger och tar en del smällar.
- Det gör inget ont på mig att spela mot just honom. Jag tror att det gör mer ont på honom, skrattar Rönnberg och fortsätter:
- Jag vet inte om han är speciellt svår att spela emot. Det jag mest kommer ihåg från förra matchen var att han snackade mest. Jag vet också att han alltid jobbar hårt och försöker och spelar med mycket rörlighet. Det är samma med honom som med Linus Klasen, vi ska försöka ligga nära honom.

Varför vinner Leksand över Luleå ikväll?
- Vi kommer att vinna om vi spelar riktigt bra i defensiva zonen. Det behövs också att vår målvakt tar lite puckar och att Patrik får några skottchanser i powerplay samtidigt som andra killarna krigar i boxen. Det ska räcka till vinst för oss.

Ronnie Rönnkvist
Stjärnlaget