Det var en ruggigt stark inledning på matchen från Leksands sida där hemmalaget hade allt spel och lite till under de första tio minuterna. Ledningsmålet gjordes efter bara två och en halv minut när Mikael Ruohomaa lyckades tråckla in pucken som också innebar hans första mål för säsongen. Några minuter senare följdes detta upp med två jättechanser till när Patrik Norén först hade ett skott klockrent i målramen innan Kalle Östman sånär petade in pucken från nära håll, men b¨da tillfällena slutade alltså i moll. Tretton minuter in i matchen skapade Oskarshamn sitt första giftiga läge när Ahti Oksanen satte pucken i ribban på en spelvändning och nästan lyckades med bedriften att kvittera. Någon kvittering kom dock aldrig där eller senare, och efter 20 spelade minuter hade Leksand välförtjänt ledningen med 1–0.
En dryg minut in i den andra perioden var gästerna mycket nära att få in 1–1 från nära håll, men på något vis fick Mantas Armalis dit ena benskyddet och räddade. Oskarshamn förde sedan spelet och hade mer fart i spelet än Leksand några minuter i sträck därefter utan att få till något farligt. Med 12:18 på klockan kom dock kvitteringen till slut när Antti Suomela vackert skickade upp pucken i krysset i spel med en man mer. Inte långt efter 1–1-målet hade Oskar Lang chansen att återta ledningen på ett friläge, men hans skott räddades knappt och den snabbe yttern får därmed fortsätta vänta på att spräcka nollan i sin målkolumn. En annan blåvit spelare som däremot lyckades göra sitt första mål för säsongen strax därefter var Patrik Zackrisson, om än på ett märkligt vis. I en spelvänding passade kaptenen över mot Mikael Ruohomaa, men pucken gick aldrig fram utan stannade på en bortaspelare och gled sedermera över mållinjen för 2–1. Leksand var därmed tillbaka i förarsätet med en ledning på ett måls marginal inför den avslutande tredjedelen.
Marginalen ökades på till två mål tidigt i den tredje perioden. Mikael Ruohomaa lade pucken i sargen innan den svarta trissan studsade ut till Justin Kloos som vann sin kamp framför mål och rakade in 3–1 i en tom kasse. Några minuter senare bjöds Oskarshamn in i matchen när Leksand drog på sig en utvisning för sex spelare på isen, men istället för en reducering så var det hemmalaget som ökade på till 4–1. Oskar Lang tog rejäl fart från egen blå, åkte till sig en två mot etta och serverade Justin Kloos som skickade in sitt andra mål för kvällen. Bortalaget skulle dock krypa närmare och närmare innan ordinarie tid var över. Först reducerade Blaine Byron till 4–2 innan Myles Powell skickade in 4–3 med fyra minuter kvar efter en miss i uppspelet från egen zon. I slutminuten hade Oskarshamn dessutom chansen att kvittera i spel sex mot fyra, men försvaret offrade allt de hade för att behålla ledningen in mot slutsignal. Detta klarades också av och Leksand tog tre mycket härliga poäng.
Redan på lördag är det dags för ny hemmamatch när Luleå kommer på besök, så säkra din plats i arenan innan biljetterna tar slut!