Den skicklige amerikanen tillhörde en av SHL:s absolut bästa kedjor förra säsongen. Då spelade han med Peter Cehlárik och Marek Hrivík. Sen dess har det hänt en del. En skada har gjort att Carter haft en jobbig inledning på hösten.
– Det har varit tufft. Med hur det slutade, att vi välkomnat vår baby och så skadan. Men nu är jag på bättringsvägen och jag får mer och mer speltid, berättar Carter.
En frisk Carter är en toppspelare i SHL. Och i lördags kom säsongens första mål. På övertid sköt han vinsten till Leksand inför fullsatta läktare i Karlstad. Och glädjen hos trettiotreåringen gick inte att ta miste på.
– Haha! Det var en sån lättnad!
Så med mer spelminuter…kommer Carter att flytta tillbaka upp i förstakedjan snart?
– Jag ser det inte så. Vi har bättre bredd och djup på truppen i år. Alla linor tillför mycket. Just nu spelar jag med Zacke och Max och det funkar bra, säger Carter glatt.
Han ger mycket beröm åt kedjekompisarna Patrik Zackrisson och Max Véronneau.
– Vilka skickliga spelare! Och sen är det bara att titta på hur våra yngre spelare utvecklas. Jag tycker verkligen att vi går åt rätt håll som lag.
En av de yngre spelarna, Emil Heineman, inledde målskyttet inför de över 6000 på läktarna. Och Leksand hade många chanser att göra fler kassar än de tre man satte idag.
– Vi måste utnyttja lägena bättre, men vi fick med oss tre poäng, säger Carter som själv hade ett fint friläge.
Mot slutet av matchen blev det onödigt spännande när Oskarshamn fick spela sex mot fyra vid ställningen 3-2.
– Det var nog mycket värre för er fans, säger Carter om nervositetsnivån de sista minuterna.
Till sist fick Carter och lagkompisarna ändå fira tillsammans med alla glada leksingar.
– Mina föräldrar är här på besök från USA. Så det blev extra speciellt att få uppleva det här tillsammans med dom, säger Carter med ett stort leende.
Leksand vann ju de två matcherna mot Djurgården och Färjestad inför fullsatta arenor. Och Max säger att det kanske är lättare att vara bortalag i de lägena.
– Det märktes att de ville mycket. Så jag är extra nöjd att vi kan ta tillvara på energin från vår hemmaplan och vinna idag.
Vi kan tänka oss att Carters föräldrar uppskattade matchen ikväll. Men att de också är i Leksand för att tillbringa lite tid med sitt nya barnbarn. Familjen Camper fick sin tredje son i somras.
– Det är så härligt. Det är mycket att göra och alla tre killarna är så fina, säger den stolte fadern.
Carter berättar att det var hans äldste som valde tröjnumret 25 åt pappa förra säsongen.
– Jag kom ju in rätt sent så det var inte alla nummer som var lediga så klart. I vanliga fall har jag gärna nummer 19, men du vet….det var inte aktuellt här i Leksand.