Superlördag i Tegera Arena

Publicerad: 2022-11-18
Hemmamatch
Imorgon lördag den 19/11 är det Superlördag i Tegera Arena med hemmamatcher i både SDHL och SHL. Det bjuds dessutom på livemusik, hyllning för Mattias Ritola, god mat och dryck samt mycket mer. Dörrarna öppnar 12:00.

Dörrarna till Tegera Arena öppnar redan klockan 12:00, och sedan väntar en fullspäckad eftermiddag och kväll tillsammans med Leksands IFs båda representationslag i SDHL och SHL. Nedan ser du programmet för dagen. OBS! Din biljett till SHL-matchen gäller även till SDHL-matchen!

Program
12:00 Tegera Arena öppnar med souvenirbutik, kiosker och Puck Munthe öppet
12:30 Intervjuer i Sparbanksfoajén inför Leksands IF-Djurgårdens IF
13:00 Matchstart Leksands IF-Djurgårdens IF
15:30 Sky Bar med tacobuffé öppnar
16:00 Sportbaren öppnar
16:00 Starbar med grillade smörgåsar öppnar
16:30 Star Lounge öppnar
17:00 Intervjuer i Sparbanksfoajén inför Leksands IF-Frölunda HC
17:10 Broder Henrik Rapp underhåller i Sparbanksfoajén
17:55 Hyllning för Mattias Ritola på isen
18:05 Matchstart Leksands IF-Frölunda HC
Ca. 20:15 After Ice för alla i Star Lounge där Majonäs underhåller
Ca. 20:40 Fans Corner i Sparbanksfoajén där vi träffar Mikael Ruohomaa

Utdelningar, vinster och utställare
Under eftermiddagen finns våra matchvärdar LYKO på plats i Tegera Arena. Matchvärden kommer att dela ut vinster till några lyckliga vinnare i arenan. Som vanligt delar O'Learys ut vinster till publikvinnare vid matcherna i SHL och SDHL. Även Bauhaus kommer att finnas i arenan för att dela ut mössor, och vi gästas också av såväl M-Bilar Group som Barndiabetesfonden.

Mat och dryck
Det finns ett stort utbud av mat och dryck i arenan under dagen. Här hittar du alla matalternativ i arenan.

Säkra din biljett
Det finns ett fåtal biljetter kvar till lördagen. Dessa hittar du här.

Richard Brasar
Stjärnlaget