• Huvudsponsorer

Fredag Fre 27 December Dec
Lördag Lör 28 December Dec
Måndag Mån 30 December Dec
Fredag Fre 3 Januari Jan
Lördag Lör 4 Januari Jan
Torsdag Tor 9 Januari Jan
Fredag Fre 10 Januari Jan
Lördag Lör 11 Januari Jan
Torsdag Tor 16 Januari Jan
Fredag Fre 17 Januari Jan
Lördag Lör 18 Januari Jan
Torsdag Tor 23 Januari Jan
Lördag Lör 25 Januari Jan
Söndag Sön 26 Januari Jan
Torsdag Tor 30 Januari Jan
Fredag Fre 31 Januari Jan
Lördag Lör 1 Februari Feb
Tisdag Tis 11 Februari Feb
Torsdag Tor 13 Februari Feb
Fredag Fre 14 Februari Feb
Lördag Lör 15 Februari Feb
Tisdag Tis 18 Februari Feb

Klar för match: Thommy Abrahamsson

14 augusti 2019 20:00
100-årsmatchen

Leksands IF kan i dag stolt presentera ytterligare en av spelarna som kommer att delta i den omtalade 100-årsmatchen:
Thommy Abrahamsson!


Som en del av föreningens 100-årsfirande kommer en oförglömlig match mellan två mixade LIF-lag att spelas i Tegera Arena den 24 augusti.
Blåvita legendarer och stjärnor från 70-talet och framåt kommer att mixas med några av spelarna från dagens Leksand, såväl herr som dam, och vi kan nu stolt presentera backen som gjort 13 säsonger i föreningen och som är en av legendarerna i taket i Tegera Arena -Thommy Abrahamsson.

Att summera Thommy Abrahamssons karriär och meritlista är inte lätt, med tanke på allt stort han stått för på ishockeyrinken. Karriären i Leksands IF tog sin början säsongen 1964/1965 då han tillsammans med tvillingbrodern Christer anslöt till föreningen. Thommy Abrahamsson blev snabbt en stabil back att lita på och han tog tidigt plats i landslagen på både junior- och seniornivå. Vid föreningens tre första SM-guld på seniornivå var Thommy Abrahamsson en stor del i segrarlagen, men inför den fjärde guldsäsongen 1974/1975 valde Abrahamsson istället att testa vingarna på nordamerikansk mark för spel i New England Whalers i WHA. I New England blev Abrahamsson kvar i tre säsonger innan han inför säsongen 1977/1978 valde att vända åter för en andra sejour i Leksands IF. Det kom att bli tre säsonger ytterligare i Leksand innan karriären avslutades med en säsong i NHL-laget Hartford Whalers samt två säsonger i Timrå IK.

På den internationella scenen har Thommy Abrahamsson spelat 133 A-landskamper, 15 B-landskamper och 6 J-landskamper. Bland dessa ingår fem VM-turneringar samt en OS-turnering. I prisskåpet hos Abrahamsson finns tre bronsmedaljer från VM-spel samt två VM-silver.

Klara spelare, 100-årsmatchen:
#1 Göran Högosta
#1 Jonas Levén
#2 Tomas Jonsson
#3 Oliver Ekman-Larsson
#4 Kari Eloranta
#6 Ulf Weinstock
#6 Thommy Abrahamsson
#7 Emma Lind
#8 Magnus "Sigge" Svensson
#9 Jacob de la Rose
#9 Per-Erik Eklund
#10 Anders "Masken" Carlsson
#11 Roland Eriksson
#11 Hanna Lindqvist
#12 Mats Åhlberg
#13 Jens Nielsen
#13 Jon Knuts
#13 Per-Olov Brasar
#14 Sofia Engström
#14 Örjan Lindmark
#15 Dan Söderström
#15 Robert Burakovsky
#15 Jan Huokko
#16 Filip Forsberg
#16 Niklas Eriksson
#16 Ivan Hansen
#17 Mikael "Challe" Karlberg
#17 Jesper Ollas
#18 Jonas Bergqvist
#19 Per-Olof Carlsson
#20 Hans Jax
#20 Tomas Nord
#21 Dan Labraaten
#22 Nils-Olof "Djura" Olsson
#22 Ulf Skoglund
#23 Niklas Persson
#26 Cenneth Söderlund
#27 Thomas Forslund
#32 Jens Bergenström
#33 Jarmo Mäkitalo
#55 Hans Lodin
#100 Elin Lundberg
#100 Martin Karlsson

BILJETTER
Priset per biljett (oavsett sitt- eller ståplats) är 219 kronor. Barn upp till 6 går in gratis om de sitter i vuxens knä. På ståplatssektionerna kan du som är mellan 7-17 år köpa en ungdomsbiljett för 119 kr.
Tänk på att det blir blåvita anfall åt båda håll i denna match. Garanterad LIF-seger med andra ord!
Boka din biljett här!

PROGRAM FÖR DAGEN
-Spelarpresentationer för herr- samt damlag inför säsongen 2019/2020
-Skills Competition
-Legendarintervjuer
-Signerade souvenirer till försäljning
-Aktiviteter både i och utanför arenan
Och en hel del annat!
Ett mer detaljerat schema presenteras närmare evenemanget.

Arenan öppnar klockan 13:00 - Evenemangsstart klockan 17:00

Ingår i säsongskortet

OBS! För dig som förlängde ditt säsongskort (sittplats) senast den 8 mars, eller din ståplats senast den 5 april, ingår 100-årsmatchen.