logo
tränartankar niklas eriksson

Tränartankar: Niklas Eriksson

Vi spelare och ledare och ni fans och sponsorer har en spännande hockeymånad att se fram emot. Februari bjuder på en rafflande avslutning av allsvenskan, den bjuder också på ett extraordinärt arrangemang, då Leksands IF tar emot Mora IK på Villa Långbergs Arena lördagen 26:e februari.

Serien har utvecklats till ett riktigt getingbo och i nuläget verkar bara Växjö klart för kvalserien. De andra två direktplatserna är det 5-6 lag som är med och slåss om. Vi är ett av de lagen som har chans att knipa en av de åtråvärda platserna.

När jag nu sitter och skriver dessa rader på söndag kväll, efter att bevittnat Liverpools härliga triumf på Stamford Bridge under eftermiddagen och sedan halvkollat på stormötet i NHL mellan Washington-Pittsburgh, blir insikten tydlig av hur mycket högkvalificerad idrott vi matas med hela tiden. Det kan nästan bli lite för mycket av det goda på TV ibland. Därför är känslan av liveidrott oslagbar och i vårt fall att få se Leksands IF i Tegera Arena. Jag hoppas att så många som möjligt sluter upp och stöttar oss nu när vi går in i en period där alla matcher betyder oerhört mycket.

Vi har haft en bra hemmaform efter jul och vunnit 6 av 7 matcher, dessutom har vi gjort 33 mål, nästan 5 i snitt, på dessa matcher. Jag tycker också att vi har hittat tillbaka till det tempostarka spel som vi hade i början av serien.

Leksand har under de senaste tre säsongerna förstärkt truppen med namnkunniga spelare innan transferfönstret stängt den 31:a Januari. I år har vi valt ett helt annat sätt att jobba med truppen och jag tror att vi är ett av dom lagen i Allsvenskan som haft minst omsättning på spelare. Vi fick dock ett tillskott till laget i form av Kristian Luukkonen från Kungälv, Kristian har gjort ett gott intryck så här långt och vi tror att vi kan få mycket nytta av honom i Leksandströjan.

Dessutom har det varit kul att se Alen Bibic intåg i laget. Alen har verkligen tagit för sig och spelat med stor pondus. Alen är en spelare som har jobbat hårt för framgången och han har verkligen utvecklats de senaste två säsongerna.

Nu funderar jag på om jag ska se lite mer NHL-hockey och sedan Super-bowl-spektaklet eller en tidig sänggång och lite lektyr i form av Keith Richards biografi, jag tror att det blir det sistnämda, det gäller att samla energi till Boforsmatchen imorgon. Jag hoppas att vi syns där, hockey ska ses live!!

niklas eriksson autograf tränartankar signerat2

Publicerat av: Emil Nilsén emil.nilsen@leksandsif.se

Bookmark and Share
  • Matchinfo

  • Produkter från Starshop

    Månadens erbjudande

    Nyheter

    Populärast

  • Nyheter från LIF-koncernen

    2012 05 21 11:07
    2012 05 14 09:01
    2012 04 27 09:21
  • Blogginlägg

    2012 05 20 19:42
    2012 05 18 11:21
    2012 05 14 21:58
  • Tabellen

  • Tjänster från LIF

    • StarTV. Läs mer
    • SMS-tjänster från Leksands IF. Läs mer
    • Prenumerera på nyheter via RSS. Klicka på symbolen i din webbläsares adressfält
    • Surfa från mobilen till m.leksandsif.se och få alla nyheterna från LIF-koncernen
    • Lägg in spelschemat i din kalender Läs mer (Direktlänk .ical)
Copyright © 1995-2011 Leksands IF Ishockey, Box 118, S-793 23 Leksand | info@leksandsif.se | Tel: 0247-644 00, Fax 0247-346 40
Publicering av bilder och texter från dessa sidor får inte ske utan tillstånd från Leksands IF Ishockey.
dalakraft_lif